Havránka

Přírodní památka v Tróji zahrnuje dvě lokality zcela rozdílného charakteru. První z nich je Pustá vinice, svah využívaný v dávných dobách k pěstování révy a potom jako pastvina, dnes porostlý vřesem a hostící bohatá stepní společenstva.

perleťovec malý Perleťovci se rádi vyhřívají a cesta je pro tuto činnost příhodným místem.

Drobní zástupci čeledi tesaříkovitých se na těchto bílých květenstvích s oblibou živí, pokud ovšem nedají přednost jiné zábavě.

pestrokrovečník včelový Pestrokrovečníka včelového nelze přehlédnout.

pavouk běžník Pavouk běžník předvádí svou loveckou taktiku - maskován tvarem těla i zbarvením číhá na květu, až kořist sama přiletí. Tenhle brouček měl štěstí, zřejmě není součástí pavoukova jídelníčku. Jak jinak si vysvětlit, že ho takový dravec nechal lézt nejen okolo sebe, ale i po svých zádech.

Ruměnice pospolné se obvykle rozlézají po zídkách a pařezech, tyto si za stanoviště vybraly chomáč ochmýřených semen na kytce u cesty. ruměnice pospolná

Brouk stehenáč dostal jméno podle neobvyklého tvaru zadních nohou. stehenáč

Soumračníci rezaví nejsou typickými obyvateli stepi, spíše platí, že se na její okraj občas zatoulají z okolních lesů. soumračník rezavý

 

Druhou lokalitou je údolí potoka Haltýře, respektive jeho horní, nezastavěná část. Stinná, vlhká rokle je naprostým protikladem vyprahlé stepi na Pusté vinici.

Mohutně bující ostružiníky nad korytem potoka poskytují útočiště četným druhům hmyzu, které sem lákají neméně početné zástupy pavouků. Mezi těmi barvou vyniká tenhle droboučký křižák. křižák

Na sluncem zalitém listu na okamžik usedl také soumračník rezavý, opravdový létající drahokam. soumračník rezavý

babočka bílé c Porost ostružiníku pokračuje i v lese nad údolím, kde se usadila tato babočka bílé c. Na obrázku je zřetelně vidět ona jasně bílá skvrna, podle níž dostal motýl své jméno.

 

Úvodní stránka

 
(c) Marek Vojtíšek, 2002

 


Další útržky z Trojské kotliny:
 

  • červen a srpen 2003
    Trója: Hmyz na výslunných stráních nad Vltavou.
Trója
  • květen 2003
    Kostoprďák: Břehy zapomenutého čimického rybníku.
Kostoprďák  Kostoprďák
  • duben 2003
    Duben v Podhoří: Květiny a bezobratlí živočichové oživující skály nad Vltavou.
Podhoří

NAVRCHOLU.cz