V Blanském lese


modrásek bahenní na krvavci totenu

Kopcovitá krajina pod Kletí je malebnou mozaikou polí, lesů, luk a rybníků, protkanou pavučinou klikatých silniček spojujících jednotlivé vesnice. Takhle nějak vypadá staleté soužití člověka s přírodou.

Nebýt lidské činnosti, pokrýval by celou oblast neprostupný les. Bez pravidelného sečení a spásání by louky postupně zarostly a zmizelo by mnoho druhů, které jsou na tento druh člověkem vytvořeného a udržovaného biotopu vázané. Jejich typickým příkladem je modrásek bahenní, celoevropsky chráněný druh, který má právě v naší zemi těžiště svého výskytu. Samička na obrázku klade vajíčka na květ krvavce totenu, byliny hojně rostoucí na vlhkých, jednou až dvakrát ročně sečených loukách.


Štíhlé tělo a dlouhá tykadla. Tesařík ozbrojený své příbuzenstvo nezapře. V oblastech se zachovalou přírodou je v letních měsících poměrně hojný. tesařík ozbrojený

křižák skvostný (Aculepeira ceropegia) Nádherná kresba na zadečku patří křižákovi skvostnému. Patří k těm větším z našich pavouků a stejně jako modrásek bahenní je i on typickým obyvatelem vlhkých údolních luk, kde si staví sítě mezi stonky vzrostlých bylin.

Okraje vodních ploch jsou rejdištěm vážek všemožných barev i velikostí. Drobná šidélka číhají na poletující hmyz na stéblech trav. Čas od času prudce vyrazí a po krátkém letu se vracejí zpět na svoji pozorovatelnu. Většinou poté přžvykují, ale jejich kořist je tak nepatrná, že je téměř nemožné ji identifikovat.

křísek zelený (Cicadella viridis) Zajímavým zástupcem bezobratlých je křísek zelený. V podvečerním slunci získávalo jeho zbarvení nápadně svítivý odstín. Podobně jako jejich mnohem větší příbuzné cikády, projevují se křísci ponejvíce vyluzováním zvuků. Při jakémkoliv náznaku ohrožení však ztichnou a na přílišné přiblížení reagují prudkým odskokem, před jehož rychlostí a délkou blednou kobylky i saranče závistí. Vyfotografovat tohoto drobného tvora tak není vůbec snadné.

 

Úvodní stránka

 
(c) Marek Vojtíšek, 2006

NAVRCHOLU.cz