Křivoklátské údolní louky II


babočka síťkovaná Uplynul měsíc od předchozí návštěvy. Tehdy čerstvě posečené louky znova zarostly, s výjimkou nejsušších míst, kde horké červencové počasí spálilo trávu dožluta. Nejnápadnějšími hmyzími obyvateli údolí jsou četné druhy motýlů, jimž co do množství jedinců dominuje babočka síťkovaná.

soumračník máčkový na krvavci totenu Soumračník máčkový vysedává na květu krvavce totenu. Podle všeho číhá na samičku, většina jeho startů však končí nezdarem, když se domnělá partnerka ukáže být úplně jiným motýlím druhem.

 

pavouk běžník s kořistí

 

křižák skvostný

 

Křižák skvostný. Jeho pestrá kresba může být ve změti stébel a stínů překvapivě nenápadná.

 

 

Těžko soudit, co ukončilo život téhle saranče. Její sluncem vysušená mrtvolka zůstává viset na totenu jako bizarní artefakt. Dokud si jí nevšimne hladový predátor, nebo ji vítr či déšť nepohřbí v trávě.

 

Louky jsou koncem července plné pavouků. Běžníci nehybně vyčkávají na květech, dokud se neobjeví hmyz chtivý sladkého nektaru. Zdánlivě křehký pavouček ho pak uchvátí dvěma předními páry nohou a ochromí vstříknutím dávky prudkého jedu. S paralyzovanou kořistí se pak zavěsí do stínu pod květem a nechává trávící enzymy přeměnit její orgány ve výživnou kaši. Tu pak vysaje a zbyde pouze tuhá chitinová slupka, prázdné brnění, které svého majitele tentokrát neochránilo.

 

 

běžník na květu krvavce totenu

 

mrtvá saranče

 

Úvodní stránka

 
(c) Marek Vojtíšek, 2006

NAVRCHOLU.cz