Pod Úhoští


Úpatí stolové hory, nejsevernější části doupovského vulkánu. Cesta pozvolna stoupá úvozem skrytým pod korunami stromů. V zeleném podrostu se vyjímají půvobná fialová kvítka byliny s nepříliš půvabným názvem. Kakost smrdutý. kakost smrdutý

křižák zelený Na stinných místech mezi vegetací si své sítě staví křižák zelený, v rámci svého příbuzenstva patřící k menším druhům. K jeho nenápadnosti přispívá i poměrně nezvyklé zelené zbarvení, v němž pozorné oko odhalí i načervenalou skvrnku za snovacími bradavkami.

V rozlehlých loukách, obepínajících v téměř nepřerušeném pásu celou Úhošť, prosvítají ostrůvky kopretin. Na květu jedné z nich, stále ještě pokrytém kapkami rosy, se paprskům ranního slunce vystavuje hnědavá kněžice. kněžice Carpocoris purpureipennis

vrbař uhlazený Na jednom z květů šalvěje sedí vrbař uhlazený, brouk z čeledi mandelinkovitých.

Další z orosených kopretin a mladá kobylka. kobylka na kopretině

 

modrásek jehlicový

 

 

 

Ač barevně zcela odlišný, patří i ohniváček modrolemý do čeledi modráskovitých. Také on se snaží na slunci co nejrychleji prohřát.

 

Jako modré záblesky uprostřed zeleného moře působí křídla modrásků mezi travinami. Tato patří slunícímu se samci modráska jehlicového.

 

 

 

ohniváček modrolemý

 

kněžice kuželovitá

 

 

 

Srha v plném květu. Až je slunce vysuší, budou se s každým závanem větru z tyčinek uvolňovat obláčky pylu.

 

Kněžice kuželovitá tvarem i zbarvením připomíná poněkud přerostlé obilné zrno.

 

 

 

kvetoucí srha

 

Úvodní stránka

 
(c) Marek Vojtíšek, 2007

NAVRCHOLU.cz