Kovárské stráně


Hrad Okoř je oblíbeným cílem cyklistických výletů v severním okolí Prahy. O kus dále, cestou malebným údolím do Zákolan, rodiště Antonína Zápotockého, se lze na chvíli zatoulat do sluncem vyhřátých strání u vsi Kováry. V onom odpoledni se však obloha zatáhla a vypadalo to na déšť. Obvyklé hmyzí reje utichly, v nastalém klidu nastavuje louka zvídavým návštěvníkům úplně jinou tvář.

vřetenuška kozincová Květy bodláků byly před rozpukem, zpoza jedné z nesčetných paliček vykukovala vřetenuška kozincová.

vřetenuška Další vřetenuška vysedávala opodál, podobna ozdobnému přívěšku.

Jednu z kopulí si ke kopulaci vybral pár kněžic. Jejich snaha ukrýt se před objektivem připomínala podivně synchronizovaný balet. párek kněžic

 

Vážku by člověk čekal spíše u rybníka než na louce, pravdou však je, že tento zdatný letec se může zjevit i hodně daleko od nejbližší vodní plochy. V rozptýleném světle pod oblačnou clonou působí tento predátor obzvláště křehkým, až éterickým dojmem.

 

 

brouk

 

vážka

 

 

 

Jako by na rozloučenou mával drobný brouček. Ve zlomku okamžiku roztáhne krovky a odletí. První kapky deště na sebe nedají dlouho čekat...

 

Úvodní stránka

 
(c) Marek Vojtíšek, 2006

 


Další útržky z Kovárských strání:
 

Kovárské stráně
Kovárské  stráně

NAVRCHOLU.cz