Dvě tváře Hodonínska:
Motýli Čertoryjí


okáč bojínkový Ráno je na svazích Bílých Karpat podmračené a větrné. Okáč bojínkový strnule vysedává na květu bodláku ve stejné pozici, v níž obvykle tráví noc. Rozevřenými křídly se snaží zachytit těch nemnoho slunečních paprsků, které se občas proderou trhlinami v šedých mracích.

Ani sameček soumračníka metlicového zdaleka není na své obvyklé provozní teplotě, a tak namísto číhání na proletující motýly líně přeletuje mezi květy hvozdíku a doplňuje energii. soumračník metlicový

 

hnědásek černýšový

 

 
 

 
...jiní se složenými křídly.

 

Rovněž hnědásci černýšoví posedávají na květech a čekají na změnu počasí. Někteří s rozevřenými, ...

 

 
 

hnědásek černýšový

 

perleťovec dvouřadý Odpoledne se mraky protrhávají a motýli začínají poletovat. I tato samička perleťovce dvouřadého se co nevidět připojí ke všeobecnému hemžení. Jakmile ale slunce zakryje mrak, vrací se vše do zajetých kolejí. Jako by louka usnula, cvrčení kobylek utichá a motýli usedají zpět mezi stébla trav.

ohniváček celíkový Zanedlouho však stín pokračuje dál na své cestě po bělokarpatských loukách a slunce znovu rozsvěcí neuvěřitelnou paletu oranžových tónů na křídlech ohniváčka celíkového.

Jak se den chýlí ke konci, první hnědásci černýšoví se ukládají ke spánku. Usedají ve vysoké trávě a natáčejí rozevřená křídla k západu, aby ještě zachytili co nejvíce slunečního tepla, než se Čertoryje ponoří do večerního šera. hnědásek černýšový

 

Podvečer na Vátých píscích

Úvodní stránka

 
(c) Marek Vojtíšek, 2007

 


Další útržky z Bílých Karpat:
 

Bělokarpatské  louky
Zahrady pod Hájem
  • květen 2002
    Jihomoravské rezervace: Začátek května v nejcennějších přírodních lokalitách od Bílých Karpat po Pálavu.
Jihomoravské  rezervace

NAVRCHOLU.cz