Váté písky


pumpava obecná Sluneční výheň během dne, chladné noci, trvalé sucho a jen tenká, nesouvislá vrstva půdy pokrývající masy písku. Takové podmínky panují na Moravské Sahaře, jak se tato lokalita též někdy nazývá. Jednou z nemnoha květin přežívajících v tomto prostředí je pumpava obecná.

Na první letmý pohled se může zdát, že pryšce ani nekvetou. Teprve zblízka je možné obdivovat nezvyklé tvary jejich drobných kvítků a paletu barev připomínající podzimní listí. pryšec

kopretina s běžníkem květomilným Tvrdé podmínky a nedostatek živin vedou k tomu, že některé rostlinné druhy vytvářejí takzvané nanismy, malé formy nedosahující ani zdaleka rozměrů obvyklých na úživnějších stanovištích. Příkladem je tato kopretina velikosti sedmikrásky. I malý květ ale produkuje nektar a láká létající hmyz, což dobře ví číhající běžník květomilný.

I mezi motýly převažují na Vátých píscích druhy patřící mezi ty drobnější a méně nápadné zástupce tohoto početného hmyzího řádu. motýl

 

tmavoskvrnáč vřesový

 

 

 

Právě nízký let se stal jednomu z nich osudným, když se chytil do pavučiny křižáka, natažené mezi suchými stonky loňské vegetace.

 

Jedním z nejpočetnějších druhů motýlů je píďalka tmavoskvrnáč vřesový. Žlutohnědí samci vyzbrojení mohutnými hřebenitými tykadly poletují při zemi mezi rostlinstvem a pátrají po šedavě zbarvených samicích.

 

 
 

křižák

 

Úvodní stránka

(c) Marek Vojtíšek, 2008

 


Další útržky z Vátých písků:
 

Váté písky
  • červenec 2008
    Váté písky: Počátek července u železniční trati Rohatec - Bzenec.
Váté písky
Váté písky  Motýli Čertoryjí

NAVRCHOLU.cz