Ralsko


Dlouhá léta zapovězená území vojenských prostorů jsou pro milovníky přírody lákavým cílem. Neobdělávaná půda ponechaná víceméně přirozenému vývoji, který byl soustavně narušován přejezdy těžké bojové techniky a pohybem stovek vojáků. V těchto podmínkách vznikla řada unikátních, druhově bohatých společenstev.

Tenká vrstva půdy naplavené stékající dešťovou vodou na panelovou cestu. Mech, lišejníky a hejna modrásků černolemých, sajících vlhkost a rozpuštěné minerály. modrásek černolemý

Květy lákají létající hmyz. Na to spoléhá číhající běžník, pavouk, který namísto stavby důmyslných pastí z pavučin spoléhá na rychlý útok ze zálohy a prudký, rychle působící jed. běžník

tlačenice na chrastavci V tomto květu chrastavce žádný maskovaný predátor nečíhá, zato je tu pěkná tlačenice. Soumračník rezavý, dvě vřetenušky přehlížené, tesaříkovitý brouk a pak ještě jeden, který se před tou melou raději na chvíli uklidil na spodní stranu.

Křižák skvostný si zavěšen ve své síti vychutnává úlovek v podobě nočního motýla. křižák skvostný

běžník kopretinový Úspěšný byl i malý běžník kopretinový. Uchvátil pestřenku, která přilétla ochutnat nektar z drobných kvítků šedivky.

Mezi stébly trávy nemotorně poletuje pernatuška trnková, sněhobílý motýlek s dlouhýma nohama a roztřepenými křídly připomínajícími ptačí pera. pernatuška trnková

 

žlutavka dlouhonosá

 

 

 

 

Z této housenky už žádný motýl nebude, byla napadena larvami lumka. Ty se pomalu prokousávaly tkáněmi svého hostitele, až ho nakonec usmrtily, prokousaly se ven a na stéble pod housenkou se zakuklily.

 

Celkem nenápadná můra žlutavka dlouhonosá je zvláštní svými extrémně vyvinutými makadly.

 

 

 

 

 

housenka s kuklami

 

vřetenuška přehlížená S blížícím se večerem se vřetenušky přehlížené stahují do vysoké trávy, kde budou pospolu trávit noc.

 

To černě pruhovaný samec přástevníka jestřábníkového dává přednost samotě...

 

 

 

 

přástevník jestřábníkový - samice

 

přástevník jestřábníkový - samec

 

 

 

 
 

Pokud ovšem nenarazí na pískově žlutou samičku.

 

Úvodní stránka

(c) Marek Vojtíšek, 2008

 


Další útržky z Českého středohoří:
 

  • květen 2010
    Na orchidejové louce: Fauna a hlavně flóra výslunné stráně v Českém středohoří.
Na orchidejové  louce
  • květen 2008
    Louky na Rané: Počátek května na jednom z kopců Českého středohoří.
Raná
  • srpen 2007
    Raná: Konec srpna na čedičové kupě.
Raná

NAVRCHOLU.cz