Raná


mravkolev Ve vysoké trávě sedí podivný živočich, něco mezi vážkou a přerostlým komárem. Jeho larvu by asi poznal kdekdo, nevzhledně štětinaté stvoření s dlouhými kusadly zahrabané u dna trychtýřovité prohlubně v sypké půdě... Ano, zde na stéblu sedí dospělý mravkolev. Příslušník řádu síťokřídlých, podobně jako ploskorozi a zlatoočky. Dospělec je, stejně jako larva, dravý, chytá za letu drobný hmyz. Aktivní je především večer a v noci.

V sedle pod jižním vrcholem vysedávají na kamenech okáči skalní. Při vyrušení využívají silného větru k bleskovému úniku, na jehož konci zapadají hluboko do trávy. okáč skalní

křižák obecný Vítr neustále lomcuje sítí křižáka, nataženou mezi uschlými rostlinami v severní části hřebene. Vlákna jsou však dostatečně pevná, a navíc s sebou proudící vzduch strhává spoustu drobného hmyzu, který se v pavučině zachytává jako ve velkém sítu.

Běžník se při lovu obejde bez důmyslných pastí. Usazen na květu vyčkává na kořist, která mu sama usedne do spárů. I on však používá pro pavouky typické vlákno, a to jako záchranné kotvící lano pro případ, že by ho nějaká moucha ve snaze uniknout strhla z květu dolů. běžník

 

kobylka

 

 

 

Kněžice páskovaná dává přednost rostlinné potravě, i když zejména její larvy čas od času nějakým tím hmyzím jedincem nepohrdnou.

 

Kobylka je další z řady predátorů sídlících na větrné hoře. Soudě podle velkého kladélka na zadečku se jedná o samičku.

 

 

 

kněžice páskovaná

 

Úvodní stránka

 
(c) Marek Vojtíšek, 2008

 


Další útržky z Českého středohoří:
 

  • červen 2008
    Ralsko: Konec června v bývalém vojenském prostoru.
VVP  Ralsko
  • květen 2008
    Louky na Rané: Počátek května na jednom z kopců Českého středohoří.
Raná
Meandry Ploučnice  pod Ralskem

NAVRCHOLU.cz