Na orchidejové louce


Orchideje nejsou zdaleka jedinou zajímavostí louky. Díky druhovému bohatství rostlin se zde vyskytuje i řada bezobratlých. Z okraje listu se rozhlíží tesařík úzkoštítý. tesařík úzkoštítý

 

pomalenka

 

 

 

Tořič hmyzonosný, někdy zvaný též muchonosný, je zřejmě nejméně nápadnou z místních orchidejí. Štíhlé rostlinky působí velmi křehce a nádhera jeho drobných kvítků vynikne až při skutečně detailním pohledu.

 

Pomalenka. Neměří ani 7 mm, přesto patří mezi největší zástupce zvláštní skupiny blanokřídlého hmyzu, chalcidek. Jejich larvy se většinou vyvíjejí jako parazité na vajíčkách, larvách a kuklách jiného hmyzu. Hostiteli larev čeledi pomalenkovitých bývají mravenci.

 

 
 

tořič hmyzonosný

 

Vstavač nachový je protikladem tořiče, mohutné klasy jeho světle fialových květů čnějí z trávy do bezmála půlmetrové výše.

 

 

 
 

střevíčník pantoflíček

 

vstavač nachový

 
 

V polostínu pod skupinkou bříz vyrůstá střevíčník pantoflíček. Zrovna se nachází v plném květu, stejně jako několik dalších jedinců v blízkém okolí. Pěšinky prošlapané ke každému z nich prozrazují, že se těší velkému zájmu návštěvníků tohoto kouzelného místa. Naštěstí ještě nikoho nenapadlo odnést si odtud i něco jiného než pár fotografií.

 

Úvodní stránka

(c) Marek Vojtíšek, 2010

 


Další útržky z Českého středohoří:
 

  • červen 2008
    Ralsko: Konec června v bývalém vojenském prostoru.
VVP  Ralsko
  • květen 2008
    Louky na Rané: Počátek května na jednom z kopců Českého středohoří.
Raná
  • srpen 2007
    Raná: Konec srpna na čedičové kupě.
Raná

NAVRCHOLU.cz