Léto na Karlštejnsku


vřetenušky a kobylka na rudohlávku Květy rudohlávků jehlancovitých, které ještě nedávno zářily jasně fialovou barvou, pomalu odkvétají. Na jednom z nich se sešel pár vřetenušek kozincových s mladou kobylkou.

V trávě se tu a tam objeví křídla žlutokřídlece zlatožlutého, typického obyvatele výslunných travnatých strání a stepí. žlutokřídlec zlatožlutý

křižák skvostný Mezi uschlými stonky loňských divizen si svou síť utkal křižák skvostný. I tento pavouk patří k teplomilným druhům a v Českém krasu se vyskytuje na prudkých, k jihu obrácených svazích, kde se udrželo bezlesí.

Níže v údolí, ve stínu listnatého lesa, přilétají motýli na bahnitou cestu, aby nasáli trochu vody a rozpuštěných minerálů. Sluneční paprsky, sem a tam probleskující zelenou clonou listoví, právě na okamžik osvítily babočku bílé c. babočka bílé c

bělopásek dvouřadý Motýli jsou živočichové studenokrevní, a protože dole u země, z níž sají, je přeci jen celkem chladno, vylétají čas od času nahoru, aby se prohřáli a udrželi létací svaly v provozní teplotě. Na sluncem prozářených listech stromů se pak rýsují jen jejich siluety.

bělopásek dvouřadý Plnou nádheru bělopásků dvouřadých lze obdivovat pouze v místech, kde slunce proniká až do podrostu, a kde občas usednou. Po chvíli se opět vznesou a zamíří do korun, aby vzápětí slétli zpátky na cestu, kde budou sát vláhu, dokud je nevyplaší procházející turista nebo prolétající jedinec vlastního druhu, a celý vzdušný tanec nezačne nanovo.

 

Úvodní stránka

(c) Marek Vojtíšek, 2011

 


Další útržky z Českého krasu:
 

Jaro na Karlštejnsku
Červnová procházka Karlštejnskem
  • duben a květen 2009
    V údolích Českého krasu: Dubnová a květnová procházka Karlštejnskem.
Květnová procházka  Dubnová procházka

NAVRCHOLU.cz