Březen v Pavlovských vrších
život na stráních

 

S přicházejícím jarem ožívají stepní louky jen pomalu. Stále ještě chladný vítr komíhá seschlými bodláky, které se tyčí na stráních jako mementa loňského léta.
 

 

 

 

pavouk

 

bodláky

 

 

 

Hřejivé sluneční paprsky však již vylákaly drobného pavouka. Pohyb v rozčepýřené hlavě bodláku je pro něj akrobatickým výkonem, ale na cestě za potravou ho taková překážka nemůže zastavit.

 


Na vyhřáté kládě se sluní babočka bílé c. Zimu přečkala někde v úkrytu, teď poletí hledat nějaké květy, z jejichž nektaru načerpá energii potřebnou pro zplození nové generace. babočka bílé c

vosa v boji s mravencem Hubené zimní období přestála i vosa. Pařez, ne nějž usedla, je však územím mravenců, kteří již také procitli k horečné aktivitě. Souboj hladových predátorů na sebe nedal čekat.

vosa s mravencem

Vose se zřejmě podařilo zasáhnout protivníka smrtícím žihadlem. Jenže bezvládný mravenec zůstal pevně zakousnutý v jejím křídle a zoufalá snaha ho setřást se ne a ne setkat s úspěchem. Je to závod s časem, pokud ji najdou další mravenci, bude její osud zpečetěn a mrtvý sok se stane vítězem, neboť jeho oběť přinese kolonii masitou potravu.

 

Nakonec se vosa přeci jen osvobodila. Špatně zvolené místo přistání ji však stálo citelné popálení kyselinou mravenčí a několik šrámů na pravém křídle. Kdo ví, jak se s tím vyrovná...

 

Lesní květena

Úvodní stránka

 
(c) Marek Vojtíšek, 2007

 


Další útržky z Pálavy:
 

Pavlovské vrchy  Hustopečsko
Pálavští motýli
Červenec  na Pálavě

NAVRCHOLU.cz