V Pavlovských vrších


Cesta z Klentnice na Stolovou horu stoupá převážně houštím, které se sotva dá nazvat lesem. Nízké stromy tak tak přerůstají všelijaké keře, dohromady ale vytvářejí chladivý stín, který činí výstup snesitelným i v parném letním odpoledni. Teprve ve vrcholových partiích se terén otevírá a objevují se louky s bezpočtem květů, i když v srpnu už barevné tóny na mnoha místech ustupují seschlé hnědavé žluti.

Právě žlutohnědá kulisa zaschlých stonků a odkvetlých bodláků skvěle maskuje perleťovce nejmenšího, odpočívajícího nedaleko Sirotčího hrádku. perleťovec nejmenší

soumračník čárkovaný Podobné základní zbarvení se objevuje i na křídlech dalšího z motýlů pozdního pálavského léta, soumračníka čárkovaného. Široký černý voničkový pruh se stříbřitou linkou uprostřed je charakteristickým znakem samců tohoto druhu.

 

Hemžení všelikého hmyzu na svahu Děvína pozorně sleduje kudlanka nábožná. Dříve vzácná, nyní se díky teplým rokům šíří Moravou k severu. I její zbarvení odráží roční dobu, hnědavý lem křídel věrně napodobuje zasychající okraj listu.

 

 

 

česnek žlutý

 

kudlanka nábožná

 

 

 

 

Nezaměnitelná vůně a typická barva. Jako lustry poskládané z desítek drobných žároveček svítí na stráních lichookolíky česneku žlutého.

 


Úplně nejvýš, nad okrajem bělostných, zubatých skal, se v teplém větru prohánějí otakárci fenykloví. Není to náhoda, že se objevují právě tady - samci a samičky tohoto motýla, jednoho z nejlepších letců mezi našimi druhy, si vedeni odvěkým instinktem dávají dostaveníčko právě nad krajinnými dominantami, jako je Děvín, aby zplodili další generaci. otakárek fenyklový

Úvodní stránka

Hustopečsko

(c) Marek Vojtíšek, 2010

 


Další útržky z Pálavy:
 

Na Děvíně
Pálavští motýli
Život na stráních  Lesní květena

NAVRCHOLU.cz