Duben u Vltavy - Podhoří II


běžník květomilný Koncem dubna začínají žluté trsy tařice skalní vadnout. Koloběh života se již točí na plné obrátky, což ale také znamená, že někteří v boji o přežití prohrávají. Mladá kobylka neměla nejmenší šanci rozpoznat výtečně maskovaného běžníka květomilného, kterému vlezla až do spárů.

Podél skal se třepotají křídla prvních modrásků rozchodníkových. V polojasném počasí rádi usedají na uschlé loňské květy a využívají každou chvilku ke slunění. modrásek rozchodníkový

 

kobylka

 

 

 

 

Jarní generace pestřenek již dospěla až k rozmnožování.

 

Na kakostu se sluní i malá kobylka. Zelené zbarvení by ji mělo maskovat v rašící trávě, zde na květu však vytváří ostrý kontrast.

 

 

 

pestřenky

 

svižník polní Svižnící dál neúnavně slídí na holých místech. Vzdor jasně zelené barvě krovek jsou až překvapivě nenápadní. A ovšem, jsou také velmi ostražití, při náznaku ohrožení se nejprve přitisknou k podkladu a pokud hrozba nepomine, odlétají o několik metrů dál.

Dalším nenápadným obyvatelem Podhoří je tiplice. Její štíhlé tělo s dlouhými křídly a ještě delšíma nohama splývá se změtí stínů v podrostu. tiplice

páskovka žíhaná na šípku Až na šípkový keř se vyšplhala páskovka žíhaná. Před vyschnutím se chrání zatažením do ulity a uzavřením otvoru slizem, který ji zároveň slouží k pevnému uchycení na shnilém šípku.

Úvodní stránka

Podhoří I

Bohnické údolí

(c) Marek Vojtíšek, 2008

 


Další útržky z Trojské kotliny:
 

Bohnické údolí
Duben v Podhoří  Duben v Podhoří
Na dubu v Tróji

NAVRCHOLU.cz