Mezi kudlankami a pavučinami
na Pouzdřanské stepi


pavučina Časně zrána je step ozdobena závoji orosených pavučin, zářijové slunce jen pomalu rozpouští vlhký opar nad hladinou novomlýnských nádrží.

pavučina

Krůpěje rosy ulpěly i na spících motýlech. Modrásek vikvicový sice usedl vysoko nad okolní trávou, aby zachytil i první paprsky ranního slunce, přesto ještě potrvá, než vyženou z jeho těla noční chlad. modrásek vikvicový

perleťovec malý Jedním z prvních aktivních motýlů je perleťovec malý, pátrá po květech, z nichž by doplnil cukry. Hledání potravy vyžaduje dost úsilí, v září už kvetou jen ty nejvytrvalejší byliny a step je spíše královstvím seschlých stonků a změti neduživých trav.

K perleťovci se brzy přidává žluťásek čilimníkový. Tažný motýl, který se na Moravu dostává obvykle až v létě a s nástupem podzimu se ve velkých počtech vrací na svá zimoviště dál na jihu. žluťásek čilimníkový

 

kudlanka nábožná

 

 

 

Základem jejich lovecké taktiky je vynikající maskování. Vzhledem k tomu, že v létě se na jižních stráních střídají stonky živé s těmi už seschlými, můžeme potkat dvě barevné varianty kudlanek, zelenou (nahoře) a hnědou (vpravo). Těžko říci, která z forem maskování funguje lépe, jisté však je, že zbarvení dospělce je výrazně ovlivněno prostředím, v němž mladá kudlanka vyrůstá.

 

Konec léta je časem kudlanek. Dříve vzácné, nyní na začátku 21. století na postupu k severu. Jižní Moravu zabydlely ve velkých počtech již před pěknou řádkou let. Tito hmyzí predátoři dovedou dlouho bez hnutí číhat na kořist a pak bleskově zaútočit ze zálohy.

 

 

 

 

kudlanka nábožná

 


modrásek vikvicový V suché trávě se ztrácí i samička modráska vikvicového. Podle vzhledu se vylíhla teprve nedávno, i když tito modrásci létají na Pouzdřanech již od července. Jde stále o tutéž jedinou generaci, doba líhnutí jednotlivých motýlů je tedy hodně roztažená.

Potkat na stepi vážku se může zdát trochu podivné, tento hmyz přeci klade vajíčka do vody a larvy se ve vodě vyvíjejí. Dospělci řady druhů se však vydávají daleko od místa, kde vodní živel těsně před vylíhnutím opustili. Taková stepní louka navíc představuje výborné loviště, o drobný poletující hmyz tu nebývá nouze. Proto lze vážky spatřit nejen na Pouzdřanské stepi, ale i na vátých píscích v červenci i v srpnu, na Kovárských stráních nebo hluboko v pálavských lesích. vážka

 

Úvodní stránka

(c) Marek Vojtíšek, 2012

 


Další útržky z jihomoravských stepí:
 

Fauna jihomoravských kopců  Křižák pruhovaný
Pavlovské vrchy  Hustopečsko
  • květen 2008
    Kamenný vrch: Poklady ukryté v trávě na kopci u jihomoravského Kurdějova.
Kamenný vrch

NAVRCHOLU.cz